„Tisztelettel köszöntöm Önöket, Hölgyeim és Uraim! Külön is Kövér László házelnök urat, Boross Péter miniszterelnök urat, Tarlós István főpolgármester urunkat, Pálinkás Józsefet, a Magyar Tudományos Akadémia elnökét, Fekete Györgyöt, a Magyar Művészeti Akadémia elnökét és Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank elnökét.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Öröm és megtiszteltetés most itt állni ez előtt a páratlan szépségű épületegyüttes előtt, amely végre méltó lett régi híréhez és fényéhez. A Várkert Bazár felújításával egy majdnem száz éves feladványt oldottunk meg, és a magyar műemlékvédelem történetéből egy harminc éve éktelenkedő szégyenfoltot sikerült eltüntetnünk.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Mindenekelőtt kérem Önöket, emlékezzünk hálás szívvel a tavaly elhunyt Zumbok Ferenc kormánybiztos úrra, akinek elévülhetetlen érdemei vannak a beruházás létrejöttében. Így utólag is köszönettel tartozunk neki lelkiismeretes munkájáért, mint ahogy utódának, L. Simon László kormánybiztos úrnak is. Egyben biztatom is őt: ne lankadjon! Ez még csak az első ütem. A második ütemnek augusztus 28-ára el kell készülnie. S aztán fel, támadás, irány a palota teljes felújítása.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A Várkert Bazár története is azt mutatja, hogy ha van egységes cél és van egységes akarat, akkor a magyarok lenyűgöző dolgokat tudnak létrehozni. Amikor a XIX. század második felében a Várbazár megépült, a kor legnagyobbjai dolgoztak itt. A Bazár később híres művészek alkotó- és lakóhelyévé vált, majd festőiskolaként működött, aztán a vidám gulyáskommunizmusban ifjúsági zenés szórakozóhellyé változott. Ez egészen a nyolcvanas évek elejéig tartott, amikor is egy szó szerint falrengető EDDA-koncert után a vasaltnadrágos fesztiválkorszaknak leáldozott a csillaga. Az utolsó koncertet 1984-ben tartották, ezzel mintegy élőzenés temetést rendezve Ybl gyönyörű építészeti alkotásának, ugyanis ezt követően a Várbazárral évtizedekig gyakorlatilag nem történt semmi. Csak a romlás és az enyészet. Sőt, a rendszerváltás után a privatizáció sötét felhője is beúszott a bazár fölé. A páratlan építészeti kincs elkótyavetyélésének megakadályozása jelentős részben Budavár fideszes polgármesterének, Nagy Gábor Tamás képviselőtársamnak köszönhető. Ő volt az, aki mindig teljes mellszélességgel kiállt amellett, hogy ne üzleti, hanem műemléki felújítás valósuljon meg. Köszönettel tartozunk mindazoknak, azoknak a közéleti személyiségeknek is, akik szívügyüknek tekintették a Várkert Bazár ügyét. Nekik is köszönhető, hogy végül sikerült megakadályozni, hogy külföldi befektetők 90 évre ingyen megkapják Ybl Miklós egyedülálló alkotását, és a neoreneszánsz épületegyüttes helyén bevásárlóközpontot hozzanak létre.